ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଗୁପ୍ତଚର ବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ଚାର୍ଲି ପେଙ୍ଗ୍ ଗିରଫ

ହାୱାଲା କାରବାର ଏବଂ ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ଲିପ୍ତ ଥିଲା
ମଣିପୁର ଝିଅକୁ ବିବାହ କରି ଭାରତୀୟ ପାସ୍ପୋର୍ଟ ହାତେଇଥିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅର୍ଥ ହେରଫେର ତଥା ହାୱାଲା କାରବାରରେ ନକଲି ·ଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଗତକାଲି ରାତିରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ·ଇନାର ନାଗରିକ ଲୁଓ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଭାରତରେ ଏକ ଜାଲ୍ ପରିଚୟ ‘·ର୍ଲି ପେଙ୍ଗ୍’ ନେଇ ରହୁଥିବା ଲୁଓ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ୍ ସେଲ୍ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ‘·ର୍ଲି ପେଙ୍ଗ’ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଗୁପ୍ତଚର କରୁଛି ଏବଂ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଏବଂ ହାୱାଲା କାରବାର ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟ କରୁଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଏହି ‘·ର୍ଲି ପେଙ୍ଗ୍’ ଏକ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ପାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ମଣିପୁରୀ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିଥିଲା । ଚୀନ୍ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ବିନିମୟ ସେବା ଯୋଗାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ପୋଲିସ ସନ୍ଦେହ କରୁଛି ଯେ ଏହି ‘·ର୍ଲି ପେଙ୍ଗ’ର ଭାରତରେ ଅନ୍ୟ ହାୱାଲା କାରବାର ଏବଂ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଅପରାଧିକ ରିଙ୍ଗ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଲିଙ୍କ ରହିଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ପୋଲିସ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରମାଣ ଖୋଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଗତକାଲି ଭାରତର ଟିକସ ବିଭାଗ ଦିଲ୍ଲୀ, ଗାଜିଆବାଦ ଏବଂ ଗୁରୁଗ୍ରାମର ୨୧ଟି ସ୍ଥାନରେ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂରେ ଚୀନ୍ର ସମ୍ପୃକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲା । ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଡାଇରେକ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ (ସିବିଡିଟି) ମଧ୍ୟ ଏକ ବିବତ୍ତି ନେଇ କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ତଥ୍ୟକୁ ଆଧାର କରି କିଛି ·ଇନାର ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଭାରତୀୟ ସହଯୋଗୀମାନେ ସେଲ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଏବଂ ହାୱାଲା କାରବାରରେ ଜଡିତ ଥିଲେ । ଏହି ·ଇନାର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ବିଭିନ୍ନ ପରିସରରେ, ସେମାନଙ୍କର ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମ·ରୀ । ସିବିଡିଟି ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍ କରିଥିଲେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମ·ରୀ ଏବଂ ·ର୍ଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ଯୋଗଦାନ ସହିତ ହାୱାଲା କାରବାର ଏବଂ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ସହ ଜଡିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସିବିଡିଟି ଅନୁଯାୟୀ, ଚାର୍ଲି ପେଙ୍ଗ୍ ୮-୧୦ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଏବଂ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ହାୱାଲା ଅପରେସନରେ ନକଲି ·ଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *