ସାମାନ୍ୟ ପରିଶ୍ରମରେ ଧଇଁସଇଁ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ଷ୍ଟେମିନା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଉଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଥକ୍କାପଣ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ ହୁଏ । ଠିକ୍ ଯେପରି ଆମେ ଯେତେବେଳେ ଆମ ଘରର ସିଡ଼ି ଚଢ଼଼ିବା, ଆମେ ପ୍ୟାଣ୍ଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ ଏବଂ ଆମର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ହୋଇଯାଏ । ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଯାହା ବହୁଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ପାହାଚ ଚଢ଼ିବା ସମୟରେ ଥକ୍କା ଏକ ସାଧାରଣ ଘଟଣା । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ହେବା ଉଚିତ୍ । ପାହାଚ ଚଢ଼ିବା ଏବଂ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆମେ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଦୁଇ ମହଲା ଉପରକୁ ଚଢ଼ିବା ପରେ କ୍ଳାନ୍ତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଦର୍ଶାଏ । କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାହାଚ ଚଢ଼ିବା ପରେ ମୁଣ୍ଡ ଭାରୀ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା କିମ୍ବା ଆଖି ସାମ୍ନାରେ କୁହୁଡି ଭଳି ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ହେଉଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଏହି ଅବସ୍ଥା ଶରୀରରେ କିଛି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁଷ୍ଟିକର ଦେଉଛି କି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ? କାରଣ ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇ ନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗ ବିକଶିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଥକ୍କା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *