ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ରାଫେଲ ସାମିଲ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଚଳିତ

0 85

କରାଚି : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସାମିଲ ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିଚଳିତ ହୋଇଉଠିଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଗୁରୁବାର ପୁଣି ଥରେ ରାଫେଲ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଭାରତର ସାମରିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ମୁଖପାତ୍ର ଜେନେରାଲ ବାବର ଇଫ୍ତିକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ସାମରିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଚିନ୍ତିତ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ୫ଟି ରାଫେଲ ଜେଟ କିଣିବା ସତ୍ତେ୍ୱତ୍ତ୍ୱ ସେନା କୌଣସି ଆକ୍ରମଣର ଜବାବ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି । ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ତଥା ବାହ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି । ଆଜି ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି । ଭାରତର ରାଫେଲ କ୍ରୟ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିପଦକୁ ନେଇ ସେନା ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ସାମରିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବାଧିକ ଏବଂ ଏହା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦୌଡ଼ରେ ଜଡିତ । ଇଫ୍ତିକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଭାରତ ପରିବହନ ରାସ୍ତାରେ ରାଫେଲ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଆବୃତ ହୋଇଥିଲେ, ଏହା ତାଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତତାର ସ୍ତରକୁ ଦର୍ଶାଉଛି । ଭାରତ ୫ଟି ରାଫେଲ କିମ୍ବା ୫୦୦ କିଣନ୍ତୁ, ଆମେ କିଛି ଚିନ୍ତା କରୁନାହୁଁ । ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଆମର ସାମର୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆମର କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ । ଆମେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିଛୁ ଏବଂ ରାଫେଲଙ୍କ ଆଗମନରୁ କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଆସିବ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ପାରମ୍ପାରିକ ସନ୍ତୁଳନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ଯେତେବେଳେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.