ଆସ୍ଥାଭୋଟରେ ଗେହଲୋଟ୍ ସରକାର ବିଜୟୀ

ଜୟପୁର : ଗତ ଏକ ମାସ ଧରି ରାଜସ୍ଥାନରେ ଯେଉଁ ରାଜନୈତିକ ଅଚଳାବସ୍ଥା ଲାଗିରହିଥିଲା ଶେଷରେ ଶୁକ୍ରବାର ସେଥିରେ ଅନ୍ତଃ ଘଟିଛି । କଂଗ୍ରେସରୁ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହୀ ମନୋଭାବ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସ ସମାଧାନ କରିଛି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ଜିତିଛନ୍ତି । ଭଏସ୍ ଭୋଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଭୋଟ୍ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଏହା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏଥିସହିତ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ଆଜି ବିଜେପିର ଲୋକମାନେ ହେରନ୍ ଭାଗବତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଶହେ ମୂଷା ଖାଇବା ପରେ ବିଲେଇ ହଜକୁ ଯାଇଛନ୍ତି । ମୋର ବୟସ ୬୯ ବର୍ଷ, ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜନୀତିରେ ଅଛି । ମୁଁ ଆଜି ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛି ଯେ ମୁଁ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାରକୁ ପତନ କରିବାକୁ ଦେବି ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ନେଇ ଯେଉଁ କଥା ଉଠିଛି ତାହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଏଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ । ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ ନାହିଁ । କରୋନା ବିଷୟରେ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ କରୋନା ଉପରେ କୌଣସି ରାଜନୀତି କରି ନାହିଁ । ମୁଁ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ କରୋନାକୁ ପ୍ର୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନ ସାରା ଦେଶରେ ଖୁବ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଆମର ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଛି ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବିକା ରକ୍ଷା କରିବା । ସେହିପରି ଏକ ମାସ ବିଦ୍ରୋହ ପରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ ଜୟପୁରକୁ ଫେରିଥିଲେ । ଯେଉଁଠାରେ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଭେଟିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ପରସ୍ପର ସହ ହାତ ମିଳାଇ ଫଟୋ ଉଠାଇଥିଲେ । ତେବେ କରୋନା କାରଣରୁ ଉଭୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ଥିବାରୁ ଏହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଭାବଭଙ୍ଗୀ କ’ଣ ଥିଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣା ପଡିନଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *