ଚୀନ୍ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଖୁଲାସା କରିଥିବା ନେପାଳୀ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କାଠମାଣ୍ଡୁ : ନେପାଳର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ବଳରାମ ବାନିଆନଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ନେପାଳର ବୃହତ୍ତମ ମିଡିଆ ହାଉସ୍ କାନ୍ତିପୁରରେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଥିବା ବାନିୟାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଙ୍ଗଳବାର କାଠମାଣ୍ଡୁ ଠାରୁ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ହାଟାଉଡା ନିକଟରୁ ମିଳିଥିଲା । ତାଙ୍କର ଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ଚୀନ୍ ନେପାଳର ଜମି ଦଖଲ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେସିତ ଥିଲା । ନେପାଳର ବିଭିନ୍ନ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଗଠନ ବଳରାମ ବାନିଆନଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ୨୪ ଜୁନ୍ରେ, ବଳରାମ ବାନିଆନ୍ ନେପାଳର ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚୀନ୍ର ବେଆଇନ ଦଖଲ ବିଷୟରେ କାନ୍ତିପୁରରେ ଏକ ଖବର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଆଧାରରେ ଏହି ଖବର କାନ୍ତିପୁରର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାରେ ଛପା ଯାଇଥିଲା । ନେପାଳର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥା ସର୍ବାଧିକ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଖବରକାଗଜରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ଖବର ପ୍ରକାଶ କରିବା ପରେ କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଏକ ଖବର ଚହଳ ପକାଇଥିଲା । ଏହି ଖବର ନେପାଳ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁ ସମୟରେ ନେପାଳ ସରକାର, ନେପାଳର ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଚୀନ୍ ପ୍ରଭାବରେ ଥିଲେ ଏବଂ ନେପାଳ ଭାରତକୁ ଏହାର ଜମି ଦଖଲ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା । ଏହି ଖବର ବିଷୟରେ ସଂସଦରେ ଅନେକ ଆଲୋଡ଼ନ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଏବଂ ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ଗୟାୱାଲୀଙ୍କୁ ନେପାଳ ସଂସଦର ଉପର ଗୃହରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *