ଟିକଟକ ପରେ ଚାଇନାର ଆଲିବାବା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନଜର

ୱାଶିଂଟନ୍, ୧୬ ।୮ : ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ର ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଆମେରିକାର ·ଇନାର ବିଶାଳ କମ୍ପାନୀ ଅଲିବାବାଙ୍କ ଉପରେ ଏବେ ଆମେରିକା ନଜର ଦେଇଛି । ଆମେରିକାରେ ଆଲିବାବାଙ୍କୁ ନିଷେଧ କରାଯିବା ଉଚିତ କି ନାହିଁ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ ଆଲିବାବା ଭଳି ଅନ୍ୟ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧାଦେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ହଁ ଆମେ ଏହାକୁ ବି·ର କରୁଛୁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କି ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ·ଲିଥିବା ମୁହାଁମୁହିଁ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଟିକଟ୍ୟାକ୍ ଚଳାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ବିଟଡାନ୍ସକୁ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଲିବାବା ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି । ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକ ପଛରେ ଆମେରିକା ଯୁକ୍ତି କରୁଛି ଯେ ଏହା ନାଗରିକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ, ଯାହା ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପରି·ଳନା କରୁଛନ୍ତି । ·ଇନା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ବିଶାଳ ତଥ୍ୟକୁ ଅଣ-ବ୍ୟବସାୟିକ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ·ଲିଆସୁଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *