ୟୁପିରେ ବିହାର-ଗୁଜୁରାଟରେ ବନ୍ୟା ତାଣ୍ଡବ

0 53

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬ ।୮ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାରବାଙ୍କିରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ରହିଛି । ସାରାୟୁ ନଦୀର ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପାଖାପାଖି ୫୫ ହଜାର ଲୋକେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ ସାରୁ ନଦୀ ବାରବାଙ୍କିରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ତେରାଇ ଅଞ୍ଚଳର ·ଷ ଜମି ସମେତ ୧୨ରୁ ଅଧିଗ ଗାଁ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ଏବଂ ନେପାଳରୁ ଜଳ ଛାଡିବା କାରଣରୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ବାରବାଙ୍କି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘର ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । ଟେରାଇର ପ୍ରାୟ ୮୦ଟି ଗାଁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡ଼ିଛି । କାରଣ ସାରୁ ନଦୀ ଜଳ ବିପଦ ସଙ୍କେତଠାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧକୁ ଉଠିଛି । ଏହି ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଏବଂ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅବନତି ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବହୁଥର ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏଥିସହିତ ବନ୍ଧରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷା ଏକ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି । ତେରାଇରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । କୋରିଆନପୁରୱା, ତାପେସିପା, ଦୁର୍ଗାପୁର, ଲାହରା ମଡନା, ହରିନାରାୟଣପୁର, ନିଜାମୁଦ୍ଦିନପୁର, ମୋତିପୁରୱା, ମିଟପୁର, ମଥୁରପୁରୱା, ଜଙ୍ଗସିନପୁରୱା ଏବଂ ହେଟାମାପୁର, କାଞ୍ଚନପୁର, ଲୋହୀ ଜେ, ଲୋହତି ପାସାଇ, ସୁନ୍ଦରନଗର, କୋଡାରୱାଲା, ରାମପୁରପୁର, ତପ୍ରା, ସନାଭା, ଭାୟା ପୁରଭା, କାହାରନପୁରୱା, ବିହାଦ୍, ସାଇରୁଲିଗୁଙ୍ଗ, କୋଥିରାନୱା, ବିରାହ, ସିରୁଲାଇଗଙ୍ଗ, କୋଥିଡିହା, ପାର୍ସା, ଥାକଭା, ଟାଟେରୱା, ଗୁଟ୍ରୁ, ସର୍ଦ୍ଦା, ସାରସୁରଜନ, ଇଟୱା, ଇଟୱା, ଇଟୱା, ଇଟାୱା ପାରା, ପାରାସାଭାଲ, ବେହେଟା ସମେତ ପ୍ରାୟ ୮୦ ଟି ଗାଁରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସେହିପରି ବିହାରର ୧୬ ଟି ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ସାମସ୍ତିପୁର, ଦାରବଙ୍ଗା, ସୀତାମାରହି, ଶିବହାର, ସୁପାଲ, କିଶାନଗଞ୍ଜ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଚମ୍ପାରନ ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ବାଗମାଟି, କୋଶୀ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧ ଗାନ୍ଧକ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଜଳର ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସତ୍ତେ୍ୱ ବନ୍ୟା ପରିସର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛ । ସାମସ୍ତିପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏହି ନଦୀଗୁଡ଼ିକରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ଯୋଗୁଁ ଜିଲ୍ଲାର ୯ ଟି ବ୍ଲକର ୧୩୪ ଟି ଗାଁରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ନଦୀଗୁଡ଼ିକ ବିସ୍ତୃତ ହୋଇପଡିଛି । ସରୋଲି ଅଞ୍ଚଳ ସୁରଟ ରାସ୍ତାରେ ସହର ସହ ସମ୍ପର୍କ ହରାଇଛି । ଗତ ତିନିଦିନ ଧରି ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଜରାଟରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହେତୁ ସୁରଟ ସହରର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି । ସୁରଟ ସହର ବାହାରେ, ବାର୍ଡୋଲି ଆଡକୁ ଯାଉଥିବା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ସାରୋଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ସହରର ଲିମ୍ବାୟାଟ, ପାର୍ବତଗାମ, ପାର୍ବତ ପାଟିଆ ଏବଂ ସାରୋଲି ଅଞ୍ଚଳରେବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଆସାମର ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଧମାଜୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଏବଂ ବାସ୍କା ଜିଲ୍ଲାର ୩୬ ଟି ଗାଁରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଜଳସ୍ତର ରହିଛି । ଲାଖୀପୁରରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଲାଖିମପୁର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଜୋରହାଟ ଏବଂ ସୋନିତପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଏବେ ବି ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.