ବିଜେପି ଏବଂ ଆରଏସଏସ ଫେସବୁକ୍-ହ୍ୱାଟ୍ସଅପ୍ ଜରିଆରେ ମିଥ୍ୟା ଓ ଘୃଣା ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଛନ୍ତି : ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬ ।୮ : କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବାକ ସଂଗଠନ (ଆରଏସଏସ)କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ବିଜେପି, ଆରଏସଏସ ଫେସବୁକ ଏବଂ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି । ସେମାନେ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ର·ର କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଘୃଣା କରନ୍ତି । ଏକ ଖବରକାଗଜ ରିପୋର୍ଟକୁ ଦର୍ଶାଇ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବିଜେପି ଏବଂ ଆରଏସଏସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ବିଜେପି ଏବଂ ଆରଏସଏସ ଭାରତରେ ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ହ୍ୱାଟସ୍ଆପ୍ ଦଖଲ କରିଛି । ମିଥ୍ୟା ଖବର ଏବଂ ଘୃଣା ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ସେମାନେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ଫେସବୁକ୍ କର୍ମ·ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଘୃଣା ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି । କର୍ମ·ରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଦୁନିଆରେ ଘୃଣା ପୋଷ୍ଟ କରିବା ବାସ୍ତବ ଦୁନିଆରେ ହିଂସା ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଆମେରିକାର ଖବରକାଗଜ ୱାଲ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଜେନେରାଲଙ୍କ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ନେତା ଟି.ରାଜା ତାଙ୍କ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ କୁହାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଫେସବୁକର ଜଣେ କର୍ମ·ରୀ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ କମ୍ପାନୀର ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବି·ର କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଭାରତରେ ବସିଥିବା କମ୍ପାନୀର ବରିଷ୍ଠ କର୍ମ·ରୀମାନେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଏବେ ଫେସବୁକର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *