ଡଲଫିନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ସରକାର

0 74

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭ ।୮ : ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଏଥର ରେଡ ଦୁର୍ଗର ରାମ୍ପର୍ଟରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ‘ଡଲଫିନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ’ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ‘ଆମେ ଉଭୟ ନଦୀ ଓ ସମୁଦ୍ର ଡଲଫିନ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛୁ । ଏହା ଜୈବ ବିବିଧତାକୁ ମଜବୁତ କରିବ । ନିଯୁତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି । ଏ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ମାଗିଛନ୍ତି । ଦ୍ରୁତଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ପ୍ରଜାତିର ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ୧୦ ବର୍ଷର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ଡଲଫିନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଣାଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ନଦୀ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ହ୍ରାସ ଉପରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଧ୍ୟାନ ଦେବ । ଏହା ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଉପକୃତ କରିବ । ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡଲଫିନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗଙ୍ଗା ନଦୀର ମଧୁର ଜଳରୁ ମିଳିଥିବା ଡଲଫିନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରଜାତିର ସମୁଦ୍ର ଡଲଫିନ୍ ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ଗଙ୍ଗା, ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଏବଂ ଭାରତ, ନେପାଳ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ଉପନଦୀଗୁଡ଼ିକରେ ଦେଖାଯାଏ । ସମ୍ପ୍ରତି, ଗ୍ୟାଙ୍ଗେଟିକ୍ ଡଲଫିନ୍ ଦେଶର ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଏହା ଦେଇ ଯାଉଥିବା ନଦୀ, ଆସାମ, ବିହାର, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଡଲଫିନ୍ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ବିଶ୍ୱ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ପାଣ୍ଠି ଅନୁଯାୟୀ, ୧୮୦୧ ମସିହାରେ ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ମିଳିଥିବା ଡଲଫିନ୍ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା । ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଡଲଫିନ୍ କେବଳ ମଧୁର ପାଣିରେ ରହିପାରିବେ । ସେଗୁଡ଼ିକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ନୁହେଁ । ଅଲଟ୍ରାସୋନିକ୍ ଶବ୍ଦ ର୍ନିଗମନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ଛୋଟ ମାଛ ଶିକାର କରନ୍ତି । ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ଡଲଫିନ୍ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶିକାର ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବାରେ ଲାଗିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.