ଅଧା ଭାରତ ବନ୍ୟାରେ ଉବୁଟୁବୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮ ।୮ : ସୋମବାର ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସାଧାରଣ ଜୀବନକୁ ବ୍ୟାହତ କରିଛି । ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବୁଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି)ର ପୂର୍ବାନୁମାନ କହିଛି ଯେ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳ ସମେତ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଭାରତ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଆଜି ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୋଆ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଷ ।ଡଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ, ଓଡିଶା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, କେତେକ ପାର୍ବତ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ବାଦଲଫଟା ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଆଞ୍ଚଳିକ ପୂର୍ବାନୁମାନ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ କୁଲଦୀପ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୌସୁମୀ ପୁଣି ଥରେ ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ଧରି ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ନିକଟରେ ରହିବୟ ଗୁରୁବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଗଙ୍ଗାରେ ଜଳସ୍ତରର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ସୋମବାର ବିହାରରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର ରହିଛି । ଏଠାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ୧୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୮୧.୫୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ୨୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସୋମବାର ଦିନ ପାଟନାରେ ବୁକ୍ସାର, ମୁଙ୍ଗର, ଭାଗଲପୁର, କାହଲଗାଓଁ ଏବଂ ଦିଗା ଘାଟର ଗଙ୍ଗା ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ପାଟଣାର ଗାନ୍ଧୀ ଘାଟରେ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ୪୮.୬୨ ମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ବିପଦ ସଙ୍କେତଠାରୁ ୨ ସେମି ଦୂରରେ । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବାଗମାଟି, ବାରହି ଗାନ୍ଧକ, ପୁଣପୁନ୍, ଖିରୋଇ ଏବଂ ଘାଗ୍ରା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୫ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୭୮୮ ଟି ଗାଁ ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟର ଆମ୍ବେଦକର ନାଗର, ଅଯୋଧ୍ୟା, ଆଜମଗଡ, ବହରାଇଚ୍, ବାଲିଆ, ବାରବାଙ୍କି, ବସ୍ତି, ଦେଓରିଆ, ଗୋଣ୍ଡା, ଗୋରଖପୁର, ଖେରୀ, କୁସିନାଗର, ମାଉ, ସନ୍ଥ କବୀରନଗର ଏବଂ ସୀତାପୁର ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରଦା ଏବଂ ସାରୁୟୁ-ଘାଗ୍ରା ନଦୀ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ ରୁ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ସଡ଼କ ସଂଯୋଗ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି, କଞ୍ଚା ଘର ଏବଂ ଫସଲରେ କ୍ଷତି ଘଟିଛି ଏବଂ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଓଡିଶାରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ୨୦ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଲଗାତାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ହୀରା ବନ୍ଧଟି ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି । ସୋମବାର ଦିନ ବନ୍ଧର ଆଉ ୧୨ ଟି ଫାଟକ ଖୋଲାଯାଇଛି । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜୀବନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ନିମ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇଛି । ଗୋଦାବରୀ ନଦୀର ସ୍ତର ୬୦.୭ ଫୁଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି ଉପାୟରେ ଜଳସ୍ତର ମଧ୍ୟ ତୃତୀୟ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଯନ୍ତ୍ରକୁ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *