ଯୋଗୀ ସରକାରରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇଛି!

ଲକ୍ଷେ୍ନø, ୧୮ ।୮ : ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୭ ରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ସରକାର ଗଠନ ପରେ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ସାବାଡ଼ କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ସେଥିରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅପରାଧୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ୬,୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଅପରାଧୀ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ୨,୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ୯୦୦ରୁ ଅଧିକ ପୋଲିସ କର୍ମ·ରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅପରାଧୀଙ୍କ ନିପାତ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ଥିବା ପୋଲିସଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ ଜଣ ପୋଲିସ ସହିଦ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ୧୨୪ ଅପରାଧୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଯଦି ଏହି ଅପରାଧୀଙ୍କ ଜାତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିବରଣୀ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ୪୭ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ, ୧୧ ବ୍ରାହ୍ମଣ, ୮ ଯାଦବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ୫୮ ଅପରାଧୀ ଠାକୁର, ପଛୁଆ ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି / ଜନଜାତି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ୟୁପିରେ ଅଧିକାଂଶ ଏନକାଉଣ୍ଟର ଘଟଣା ଘଟିଛି । ମେରୁଟରେ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୁଜାଫରନଗରରେ ୧୧ ଜଣ, ସାହାରନପୁରରେ ୯ ଜଣ ଏବଂ ଶାମଲିରେ ୫ ଜଣ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ପୂର୍ବ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ଆଜାମଗଡରେ ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ପୋଲିସ ସହିତ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ୫ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।ୟୁପିରେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମୁକାବିଲାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏନଜିଓ ‘ପିପୁଲ୍ସ ୟୁନିଅନ୍ ଫର ସିଭିଲ୍ ଲିବର୍ଟି’ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ପିଏଲ ଉପରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ରେ ୟୁପି ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବେଦନକାରୀ ସଂଗଠନର ଦାବୀ ମିଥ୍ୟା ଯେ କେବଳ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି । ଯୋଗୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ୪୮ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୮ ଜଣ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର । ଏହି ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ବି·ରାଧୀନ ଅଛି । ୟୁପିର ଅତିରିକ୍ତ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପୋଲିସ୍ (ଆଇନ ଏବଂ ଅର୍ଡର) ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପି ପୋଲିସ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଶଜଣ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆଟିକ୍ ଅହମ୍ମଦ ଏବଂ ମୁଖାର୍ ଅନସାରୀଙ୍କ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ଏଥିରେ ଜାତି, ଧର୍ମ, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ୨୦୧୪ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୋଲିସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *