ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଷ୍ଟେଜ୍-୩ରେ ପହଞ୍ôଚବ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କରୋନା ଟିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮ ।୮ : ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦେଶର କରୋନାର ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହି ସମୟରେ କରୋନାଙ୍କ ଟିକା ବିଷୟରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦେଶର ତିନୋଟି କରୋନା ଟିକା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ·ଲିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଟିକା ଆଜି କିମ୍ବା ଆସନ୍ତାକାଲି ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିବ । ତେବେ ଟିକା କେତେ ଦିନ ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର ଟିକା ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପରୀକ୍ଷଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି । କରୋନା ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନୀତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶରେ ତିନୋଟି କରୋନା ଟିକା କାମ କରାଯାଉଛି । ଏଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି । ଏହି ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଆଜି କିମ୍ବା ଆସନ୍ତାକାଲି ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛୁ । ଟିକା ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଡା. ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଦେଶକୁ ଏହା ଉପରେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ୩ ଟି ଟୀକା ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟେଜ୍ ୩ରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୨ ଟି ଟିକା ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଷ୍ଟେଜ୍ରେ ପହଞ୍ôଚଛି । ଡକ୍ଟର ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି, ଷ୍ଟେଜ୍-୩ ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ । ଟିକା କେବେ ଆସିବ ତାହା କହିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କିଛି ସପ୍ତାହ ନେଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କିଛି ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇପାରେ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି, ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋରୋନାର ୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୯ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ୧୯ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୨ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି, ହାରାହାରି ୫୫,୦୦୦ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି । ସୁସ୍ଥତା ହାର ଦିନକୁ ୧୦% ରୁ ୭.୭୨%କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସାପ୍ତାହିକ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧.୯୪% ରହିଛି । ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିଲୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ୮ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *