ବିଚରା ପାକିସ୍ତାନ

0 60

ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ସହଯୋଗୀ ଥିଲେ ବି ଏବେ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେଭଳି ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ମନେହୁଏ ନାହିଁ । ୨୦୧୮ ଶେଷରେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତିନି ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ ଏବଂ ୩.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ତୈଳ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଏକ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ·ପରେ ସାଉଦି ଆରବ ଶୀଘ୍ର ପାକିସ୍ତାନରୁ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାର ନେଇଥିବାବେଳେ ଶୀଘ୍ର ଆଉ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ କହିଛି । ତୈଳ ପାଇଁ ଋଣ ସୁବିଧା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଅନୁରୋଧକୁ ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ଆରବ ଅଣଦେଖା କରିଛି । ସାମରିକ ଏବଂ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସମଗ୍ର କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ନିଜର ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିବାଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିଭକ୍ତ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଉଭୟଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଛି । କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଦୁଇ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ତିନିଥର ଯୁଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନରୁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ସତ୍ତେ୍ୱ ସାଉଦି ଆରବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଇସଲାମିକ୍ ଅବଦାନ ସଂଗଠନ (ଓଆଇସି) କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲୋଚନାକୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇନାହିଁ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ସାଉଦି ଆରବ ଭାରତ ସହିତ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ·ହୁଁନାହିଁ । ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ଥାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡରରେ ସାଉଦି ଆରବ ଏହାର ପ୍ରତିଦ୍ୱଦ୍ୱ­ୀ ଇରାନର ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ହୋଇପାରେ । ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସାଉଦି ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ ୩.୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ସାଉଦି ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ ୨୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଅସନ୍ତୋଷ କରିବାକୁ ଚାହିଁବ ନାହିଁ । ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସାଉଦି ଆରବ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବୈଠକ ନଡାକେ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ୟ ଇସଲାମିକ୍ ଦେଶ ସହ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ । ଗତ ବର୍ଷ ସାଉଦି ଆରବର ଏକ ଇସଲାମ ଦେଶକୁ ଅନୁରୋଧ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲା । ସାଉଦି ଆରବ ଏହି ଦଳକୁ ଓଆଇସିରେ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ଅ।।ହ୍ୱାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛି । ଜେନେରାଲ କମାର ବାଜୱାଙ୍କ ସାଉଦି ଆରବ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସାଉଦିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ନେତା ହାଫିଜ ତାହିର ଆଶ୍ରାଫି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଉଷ୍ମ ହୋଇପାରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଉଦି ରାଜା ସଲମାନ ଏବଂ କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କର ଦୀର୍ଘ ଇତିହାସ ରହିଛି । ଆମେରିକାରେ ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଥିବା ହୁସେନ୍ ହକ୍କାନି ଟ୍ୱିଟରରେ ସାଉଦି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପର୍କର ତିକ୍ତତା ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ସାଉଦିରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ସହାୟତା ବିଷୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ । ଖାଲି ସାଉଦି ନୁହେଁ ବରଂ ବହୁ ଇସ୍ଲାମିକ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ କରୁନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । କାରଣ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ଭାରତର ଇତିହାସ ଖୁବ୍ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ନିର୍ମଳ ରହିଛି । ଆଉ ଏବେ ଭାରତର ପରାକ୍ରମ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଜାଣିସାରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବାରମ୍ବାର ବିଷ ଓଗାଳୁଥିଲେ ବି ଫଳ କିଛି ମିଳୁନାହିଁ । ତେଣୁ ଅନ୍ୟ ମୁସ୍ଲିମ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରସମୂହ ବି ପାକିସ୍ତାନର ଅସଲ ଚେହେରା ଜାଣିସାରିଲେଣି । ତେଣୁ ସେମାନେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସହାୟତା କରି ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ନିଜେ ଚୋଟ ମାରିବାକୁ ଉଚିତ୍ ମଣିବେ ନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.