ଇନ୍ଦୋର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଦେଶର ୧ନଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର

ଇନ୍ଦୋର : କେନ୍ଦ୍ର ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସହର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଇନ୍ଦୋର ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ପରିଷ୍କାର ସହର ପାଲଟିଛି । ଗୁଜୁରାଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ସୁରଟ ଏବଂ ନବୀ ମୁମ୍ବାଇ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ନଗର ଉତ୍ତୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀ ଇନ୍ଦୋରବାସୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଗାତାର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଇନ୍ଦୋର ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ପରିଷ୍କାର ସହର ଅଟେ । ଇନ୍ଦୋର ଏବଂ ଏହାର ଲୋକମାନେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ଆଦର୍ଶ ଉତ୍ସର୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଚମକ୍ରାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସହରର ଲୋକ, ରାଜନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ସିଏମ୍ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ । ଏଥି ସହ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଜୁରାଟର ଶିଳ୍ପ ସହର ସୁରଟ ହେଉଛି ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ପରିଷ୍କାର ସହର ଏବଂ ନାଭି ମୁମ୍ବାଇ ହେଉଛି ଭାରତର ତୃତୀୟ ପରିଷ୍କାର ସହର । ଯଦିଓ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପୁରୀ ସୁରଟ ପାଇଁ ସିଏମ ବିଜୟ ରୁପାନିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନାଭି ମୁମ୍ବାଇର ସଫଳତା ଉପରେ ସିଏମ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିନାହାଁନ୍ତି । ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାଚୀନ ପବିତ୍ର ସହର ବାରାଣାସୀ ଗଙ୍ଗା ନଦୀ କୂଳରେ ସବୁଠାରୁ ଶୁଦ୍ଧ ସହର ଅଟେ । କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ସହରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ ନେତୃତ୍ୱ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ସହରର ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି । ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଲନ୍ଦର କ୍ୟାଣ୍ଟ ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ପରିଷ୍କାର କ୍ୟାଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳ । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପୁରୀ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *