‘କ୍ଷମାପ୍ରାର୍ଥନା କରିବି ନାହିଁ, ଯାହା ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ଗ୍ରହଣ କରିବି’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଏକ ଅବମାନନା ମାମଲାରେ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଦଣ୍ଡ ଉପରେ ବିତର୍କ ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଚାଲିଛି । ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିବାରେ ବିଫଳ ହେବା କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରତି ଅପମାନ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ କୋର୍ଟର ଅବମାନନା ହେତୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି ଯାହାର ଗୌରବ ମୁଁ ଜଣେ ଅଦାଲତ କିମ୍ବା ଖୁସି ମନରେ ନୁହେଁ ବରଂ ୩୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଭିଭାବକ ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଘଟଣାରେ ମୋ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନ ଦେଇ କୋର୍ଟ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାରୁ ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ନିରାଶ ହୋଇଛି । କୋର୍ଟ ମୋତେ ଅଭିଯୋଗର ଏକ ନକଲ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି, ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଖୋଲା ସମାଲୋଚନା ଆବଶ୍ୟକ । ଆମେ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ବାସ କରୁଛୁ ଯେତେବେଳେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ନୀତିଗୁଡିକ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିଶ୍ଚିତତା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଉଚିତ୍ । କହିବାରେ ବିଫଳ ହେବା କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରତି ଅପମାନ ହେବ । ମୋର ପ୍ରାମାଣିକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିବା ମୋ ପାଇଁ ବହୁତ ଖରାପ ହେବ । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଦୟା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବି ନାହିଁ । ମୋର ପ୍ରାମାଣିକ ବିବୃତ୍ତି ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଯାହା ଦଣ୍ଡ ଦେବେ, ମୁଁ ତାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *