ଏଲ୍ଏସିରେ ସିିସିଟିଭି ସିଷ୍ଟମ୍କୁ ଉନ୍ନତ କଲା ଚୀନ୍

0 54

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦ ।୮: ଭାରତୀୟ ସେନାର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗାଲୱାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରେଲ୍ (ଏଲ୍ଏସି) ରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ସିସିଟିଭି ସିଷ୍ଟମକୁ ଉନ୍ନତ କରିଛି । ଚୀନ୍ ସେନା ଇତିମଧ୍ୟରେ ଜାଣିସାରିଲାଣି ଯେ ଭାରତର ସୈନ୍ୟ ପରାକ୍ରମକୁ ଏତେଟା ହାଲ୍କା ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଭାରତ ସହିତ ଏହାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ସେନାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ଜୁନ୍ ୧୫ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗାଲୱାନ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସହ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସେନା କର୍ମ·ରୀ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ·ମୋଲି ଜିଲ୍ଲାର ବାରାହୋଟି ନିକଟରେ ଟୁନ୍-ଜୁନ୍-ଲା ଆରପାଶ୍ୱର୍ରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ନୀରିକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଛି । ଭାରତର ସୀମା ବାରହୋତିଠାରୁ ତିନି କିଲୋମିଟର ଆଗରେ ଥିବା ଟୁନ୍-ଜୁନ୍-ଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବସ୍ଥିତ । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ତିକ୍ତତା ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ସିସିଟିଭି ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ଏଲ୍ଏସିରେ ନବୀକରଣ କରିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ·ଇନା ଏଲ୍ଏସି ନିକଟରେ ୧୮୦ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରୁଥିବା ଦୁଇଟି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଲ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ·ଇନା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବଡ଼ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ୱିଣ୍ଡମିଲ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.