ଗଙ୍ଗାର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି, ବହୁ ରାଜ୍ୟ ଜଳବନ୍ଦୀରେ

0 84

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଘୋର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ପାର୍ବତ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ନଦୀଗୁଡ଼ିକର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ପାଇଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ଗୁଜୁରାଟ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆସାମର କିଛି ଅଂଶରେ ହାଲୁକାରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଆଗାମୀ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମୁଜାଫରନଗର, ଶାମଲି, ଜିନ୍ଦ, ସାହାରନପୁର, କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର, ଯମୁନନଗର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଫାରୁଖାବାଦର ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଜିଲ୍ଲାର ତିନି ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଗାଁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବନ୍ୟା ଜଳ ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବହୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ବାରାଣାସୀର ଗଙ୍ଗାରେ ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅନେକ ଘାଟ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ସେହିପରି ଓଡିଶାର କଳାହାଣ୍ଡିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ହାତୀ ନଦୀ ଓ ତେଲ ନଦୀର ଜଳ ଓଡିଶାର ଅନେକ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । କଲମପୁର ବ୍ଲକର ଅନେକ ଗାଁ କଟାଯାଇଛି । ୧୪ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ବିହାରର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା ଏବେ ବି ବନ୍ୟାଘେରରେ ରହିଛି । ବିହାରର ଦରଭଙ୍ଗାଠାରେ ଜଳସ୍ତର ଗତି ଟିକେ ମନ୍ଥର ହୋଇଛି । ଦାରୁବଙ୍ଗାର ୨୨୨୦ ପଞ୍ଚାୟତ ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ତା’ର ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗଲ୍ଫ କୋର୍ସ ରୋଡ୍, ମେଡିସିଟି ହସପିଟାଲ୍, ଗୁରୁଗ୍ରାମର ଆଇଏଫ୍ଏଫ୍ସିଓ ଚକ୍ ସମେତ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାସ୍ତାରେ ଜଳସ୍ତର ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.