ଚାଇନା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟର ପ୍ରକୃତ ମୁଖା ଖୋଲିଲେ ଚୀନ୍ ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ

0 47

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନ୍ର ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ସ୍କୋଲାର୍ ଟେଙ୍ଗ ବିୟାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ୨୦୧୨ ରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଚୀନ୍ର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଛି । ଟେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସି ଜିନ୍ପିଙ୍ଗ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାନ୍ତି । ୨୦୧୨ରୁ ସେ ଅତି କମରେ ୩୦୦ ଜଣ ଓକିଲଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛନ୍ତି । ଟେଙ୍ଗ ବିୟୋ କହିଛନ୍ତି, ·ଇନାରେ ମୋତେ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଦୃଶ୍ୟ ଭାବେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ସରକାର ଇଣ୍ଟରନେଟ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ନାଗରିକ ସମାଜ ଉପରେ ନିଜର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥିଲେ । ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଜିନଜିଆନରେ ଅତି ମାନବିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ଅତିକମରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ବାସହୀନ ମୁସଲମାନ ଏବଂତୁର୍କୀ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଟେଙ୍ଗ ବିୟୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସିସିପି ୧୯୪୯ ରେ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ଶାସନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲା ଏବଂ କୁଓମିତ୍ୟାଙ୍ଗ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ସହ ଜମି ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଆରମ୍ଭରୁ ସିସିପି ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଯେ ମାନବିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତାହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୮୯ରେ ଚୀନ୍ରେ ଭୟାନକ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ପିଏଲ୍ଏ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚୀନ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଫାଲୁଙ୍ଗ ଗାଙ୍ଗ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେ ଜଣେ ·ଇନାର କବିଙ୍କ କଥା ବର୍ଣ୍ଣନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯିଏକି ସିସିପି ବିରୋଧରେ ଏକ ଆର୍ଟିକଲ୍ ଲେଖିବା ଯୋଗୁଁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରେ ସେ ୧୯୯୦ରେ ଏକ ସ୍ୱିଡେନ ପାସପୋର୍ଟ ପାଇଥିଲେ । ତେବେ ୨୦୧୫ରେ ତାଙ୍କୁ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ନିଖୋଜ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ୟୁରୋପୀୟ ସାଂସଦଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଆଯାଇ ପୁଣି କେଉଁଆଡ଼େ ଗାୟବ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପ୍ର·ର ନେଟୱାର୍କରେ ଟେଙ୍ଗ ବିୟୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ର·ର ନେଟୱାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଟିକ୍ଟକ୍, ୱିଚାଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ୟ କେତେକ ଆପ୍ ଯାହା ଗୋପନୀୟତା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ଏବଂ ·ଇନାର ପ୍ର·ର ପ୍ରସାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏଥିସହ କନଫୁସିଆନ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଏକାଡେମିକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ପାଲଟିଛି । ମୋଟ ଉପରେ ଏଠାରେ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅଛି, ଯାହା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବାରୁ ରୋକିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.