ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ମୁତୟନ କଲା ଇଗଲା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର

ଚୀନ୍ର ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚାଲ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନାବାହିନୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ·ଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଇଗଲା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ବିପୁଳ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ଏପରି ସମୟରେ ଉପଯୋଗୀ, ଯଦି ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆମର ବାୟୁସୀମାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ । ଇଗଲା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଯେକୌଣସି ଯବାନ ନିକ କାନ୍ଧରୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବେ ଯାହା ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ତଳେ ପକାଇପାରିବ । ଭାରତୀୟ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଏକ ଇଗଲା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଯାହା ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସୀମାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେବେନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି କୌଣସି ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ବିମାନ କିମ୍ବା ଡ୍ରୋନ୍ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରେ, ତେବେ ଏହି ଇଗଲା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚୀନ୍ ପଦକ୍ଷେପକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଅତୀତରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିଲେ । ବିପିନ ରାୱତ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏଲ୍ଏସି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ସମାଧାନ ନହୁଏ, ତେବେ ସେନାର ବ୍ୟବହାରକୁ ମଧ୍ୟ ବି·ର କରାଯାଇପାରିବ । ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ଘଟଣା ପରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଅନେକ ରାଉଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନାହିଁ । ମେ ମାସରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଦେଇଛି । ଜୁନ୍ ୧୫ରେ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ୨୦ ଜଣ ଯବାନ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *