ଚୀନ-ପାକିସ୍ତାନ ମିଶି ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ଜୈବିକ ହତିଆର : ରିପୋର୍ଟ

0 35

ସିଡନୀ : ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ·ଇନାର ଉହାନ ଲ୍ୟାବ ଗତ ୫ବର୍ଷ ଧରି ବିପଜ୍ଜନକ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଆସୁଛି । ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସେମାନଙ୍କର ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର ଏବଂ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନାମରେ ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମିଳିତ ଭାବରେ ବାୟୋ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ୱେବସାଇଟ୍ ଦି କ୍ଲାକ୍ସନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । କ୍ଲାକ୍ସନ୍ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ମାସରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ଗୁପ୍ତରେ ତିନି ବର୍ଷିଆ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଉହାନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଉହାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ଲ୍ୟାବ ୨୦୧୫ ରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି । ଉହାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଟି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜୁନୋଟିକ୍ ପାଥୋଜେନର ଆବିଷ୍କାର ଏବଂ ଚରିତ୍ର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଜୁନୋଟିକ୍ ପାଥୋଜେନ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଯେପରି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି । କ୍ଲାକ୍ସନ୍ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ୫ଟି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନେକ ମାରାତ୍ମକ ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ଜିନୋମ୍ କ୍ରମ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛି । ଏହି ରୋଗଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପଶ୍ଚିମ ନୀଳ ଜୀବାଣୁ, ଏମ୍ଇଆର୍ଏସ୍-କରୋନା ଭାଇରସ୍, କ୍ରିମିୟନ୍-କଙ୍ଗୋ ହେମୋରାଜିକ୍ ଜ୍ୱର ଜୀବାଣୁ, ଥ୍ରୋମ୍ବୋସାଇଟୋପେନିଆ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଚିକୁଙ୍ଗୁନିଆ ଜୀବାଣୁ (କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ-କଙ୍ଗୋ ହେମୋରେଜିକ୍ ଜ୍ୱର ଜୀବାଣୁ) ଚିକୁନଗୁନିଆ ଜୀବାଣୁ । ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଉହାନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟକୁ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ କୋଷ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ସିପିଇସି ଅଧୀନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ସହଯୋଗ ବିଷୟରେ ଗବେଷଣା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ହଜାର ହଜାର ପାକିସ୍ତାନୀ ପୁରୁଷ, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ଗବେଷଣା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ୱେବସାଇଟ୍ କହିଛି ଯେ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ତଥାପି, ଏହାର ତତ୍ତ୍ୱତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଗବେଷଣା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଟିକା କିମ୍ବା ସଠିକ୍ ଉପଶମ ନାହିଁ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଦୁନିଆର ଘାତକ ତଥା ସଂକ୍ରାମକ ଜୀବାଣୁ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ସିପିଇସିରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ·ହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଏହି ଚୁକ୍ତି ବାତିଲ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଜାରି ରଖିବାକୁ ·ହୁଁଛି ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନର ସୈନ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.