ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଆବେଦନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଖାରଜ

ପାଟନା : ବିହାର ର୍ନିବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ·ହୁଁଥିବା ଆବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ର୍ନିବାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍କୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଅକାଳ ଆବେଦନ । କୌଣସି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ କିପରି କହିପାରିବା? ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ କରୋନା ଏକ ବାଧକ ତାହା କାରଣ ନୁହେଁ । ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବଚନ ଆୟୋଗ ସତର୍କତା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗ ଉପରେ ବି·ର କରିବେ । ବିହାର ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅବିନାଶ ଠାକୁରଙ୍କ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଏହି ଘଟଣାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିହାର ନିର୍ବାଚନକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । ବିହାରରେ କରୋନାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିହାର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରି·ଳନା ପ୍ରାଧିକରଣରୁ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *