‘ଜନ ଧନ ଯୋଜନା’ ସ୍କିମ୍ ଗେମ୍ ଚେଞ୍ଜର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

0 62

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ‘ଜନ ଧନ’ ଯୋଜନାର ଷଷ୍ଠ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏକ ଗେମ୍ ଚେଞ୍ଜର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ସହ ଅନେକ ଦାରିଦ୍ର ଦୂରୀକରଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ପାଲଟିଛି । ୨୦୧୪ ରେ ବିଜେପିକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଆଣିବା ପରେ ଏହା ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିଲେ । ଆଜି, ଛଅ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଜନ ଧନ ଯୋଜନା ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ କରିବାର ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉନ୍ମୋଚିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏକ ଖେଳ ଗେମ୍ ଚେଞ୍ଜର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରିଛି ହୋଇପାରିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଧନ ଯୋଜନା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ପରିବାରର ଭବିଷ୍ୟତ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିଛି । ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ମହିଳା ଅଟନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଧନ ଯୋଜନାକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୁଁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଖୋଲାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ୬୩% ରୁ ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଅଟନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ମହିଳା । ଏହି ଯୋଜନା ଯୋଗୁଁ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ସୁବିଧା ସିଧାସଳଖ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.