ବ୍ଲାକଟପକୁ କାବୁ କରିବା ସହ ଚୀନର କ୍ୟାମେରା ଓ ସର୍ଭିଲାନ୍ସକୁ ଫୋପାଡ଼ି ଫିଙ୍ଗିଦେଇଥିଲା ଭାରତୀୟ ସେନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲ୍ଏସି) ରେ ଚୀନ୍ ଷଡଯନ୍ତ୍ରକୁ ରୋକିବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ସେନା ବ୍ଲାକ୍ ଟପ୍ ପୋଷ୍ଟକୁ କାବୁ କରିଛି । ୨୯-୩୦ ଅଗଷ୍ଟ ରାତିରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତୀୟ ସେନା କେବଳ ବ୍ଲାକ୍ ଟପ୍ ପୋଷ୍ଟକୁ କାବୁ କରିନଥିଲା, ବରଂ ଚୀନ୍ ସେନାର କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ସିସିଟିଭି ଉପକରଣ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ, ଚାଇନାର ଆର୍ମି ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ କୂଳରେ ଥିବା ବ୍ଲାକ୍ ଟପ୍ ପୋଷ୍ଟରେ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ସିସିଟିଭି ସିଷ୍ଟମ ଲଗାଇଥିଲା । ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା କାବୁ କରି କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ସିସିଟିଭି ଉପକରଣକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଛି । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍ ଏହାର ସୀମା ନୀରିକ୍ଷଣ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସ୍ୱୟଂ·ଳିତ କରିଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଯବାନମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ସେନ୍ସର ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତୀୟ ସେନାର ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ଗତିବିଧି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ଭାରତୀୟ ସେନାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅପରେସନ୍ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ଶିଖ୍ ଲାଇଟ୍ ଇନ୍ଫ୍ରାଣ୍ଟିର କର୍ମ·ରୀଙ୍କ ସମେତ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ଗାଇଡ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଗତ ସପ୍ତାହରେ କେବଳ ପର୍ବତ ଉଚ୍ଚରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ଏହି ୟୁନିଟ୍ ଚାଇନାର ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟର ଜବାବ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *