ଏକପାଖିଆ ମନୋଭାବ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି : ରାଜନାଥ

0 73

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୫ ।୯ : କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ତାଙ୍କ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଜେନେରାଲ ୱେଇ ଫେଙ୍ଗେଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଇନ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ରେ ସୃଷ୍ଟ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସହ ଚୀନ୍ ସମାନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍ । ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଏଲଏସିରେ ସ୍ଥିତିକୁ ଏକପାଖିଆ ଭାବରେ ବଦଳାଇବା ପ୍ରୟାସ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ଏବଂ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ସମେତ ସମସ୍ତ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଜିଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ । ଏମଏଏର ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା ବିକାଶ ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଖୋଲାଖୋଲି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ସମେତ ସମସ୍ତ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଶୀଘ୍ର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବା ପାଇଁ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ । ବିବତ୍ତିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୂଟନୈତିକ ତଥା ସାମରିକ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିବା ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଏଲ୍ଏସିରେ ଶାନ୍ତି ଫେରାଇବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଦୁଇ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ·ଲିଥିବା ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ବୈଠକ ଅବସରରେ ଦୁଇ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମସ୍କୋରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ନିକଟରେ ଲଦାଖର ଚୁସୁଲ ନିକଟ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ଦକ୍ଷିଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଭାରତ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଜୁନ୍ ମାସରେ ଗାଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସହ ହିଂସାତ୍ମକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଘଟଣାରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.