ଏଲ୍ଏସିରେ ୪୦୦ ପାକ୍ ଆତଙ୍କୀ ସକ୍ରିୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଲଦାଖର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲ୍ଏସି)ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଭିତରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାର ସୁଯୋଗକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଲ୍ଏସି ନିକଟରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏଲ୍ଏସି ପାର ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଏସ୍ଏସ୍ଜିକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଇନପୁଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏଲ୍ଏସିରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି । ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମଧ୍ୟ ବର୍ଡର ଆକ୍ସନ୍ ଟିମ୍କୁ ସକ୍ରିୟ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ଟିମ୍ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଏଲ୍ଏସି ସଂଲଗ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଶିବିରରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗୋଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁରେଜ, ମାଖଲ, କିରଣ ସେକ୍ଟର, ଟାଙ୍ଗଡର ସେକ୍ଟର, ନାଉଗାମ ସେକ୍ଟରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଏକ ବିଶାଳ ସମାବେଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଉରି, ପୁଞ୍ଛ, ବିମ୍ବହାର ଗଲି, କ୍ରିଷ୍ଣାଭ୍ୟାଲି ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଲଞ୍ଚ୍ପ୍ୟାଡ୍ କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଥିବା ସୀମା ଟେନସନର ଲାଭ ଉଠାଇବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା । କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏଲ୍ଏସିରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟରେ ରହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *