୨୦୨୦-୨୧ରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୧୦.୫% ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଫିଚ୍ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୧୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଜୁନ୍ ତ୍ରୈମାସିକ ଜିଡିପି ଦର ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହା ହେଉଛି ଭାରତ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା କଠୋର ତାଲା ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏହି ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଅର୍ଥନୀତି ପୁନଃ ଖୋଲିବା ପରେ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ଜିଡିପିରେ ଏକ ଦତ ଉନ୍ନତି ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଫିଚ୍ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କିଛି ସଙ୍କେତ ଅଛି ଯେ ଉନ୍ନତିର ଗତି ଧୀର ଏବଂ ଅସମାନ ହେବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜୁନ୍ ତ୍ରୈମାସରେ ଦେଶର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରାୟ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଆସିବା ଉଚିତ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ସରକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆଣିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ବଜାରରେ କରୋନା ଟିକା ନ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ହୋଇନପାରେ । ଫିଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆମେ ଏହି ଆର୍ଥିକ ଜିଡିପି ଆକଳନକୁ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛୁ । କରୋନା ସଙ୍କଟ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସିକ ପାଇଁ ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ରେ ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଜିଡିପିରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈ ମାସରେ କ୍ରମାଗତ ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରକୃତ ଜିଡିପି ୨୬.୯୦ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ଗତବର୍ଷ ସମାନ ଅବଧିରେ ୩୫.୩୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏହିପରି ଏହା ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜିଡିପିରେ ୫.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *