ଇଏମଆଇ ମୋରାଟୋରିୟମ୍

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥଗିତ ଇଏମ୍ଆଇ ଦେୟ ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ସୁଧ ଆଦାୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ଅଶୋକ ଭୂଷଣଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହି ଆବେଦନର ଶୁଣାଣିକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ)କୁ ଠୋସ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦୁଇମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଣ-ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମ୍ପତ୍ତି (ଏନ୍ପିଏ) ଭାବରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଘୋଷଣା ନକରିବାକୁ କହିଥିବା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି ରହିବ । ଗତ ଶୁଣାଣିରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଋଣ ଆକାଉଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଯାହା ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ପୂର୍ବରୁ ଏନ୍ପିଏ ନୁହେଁ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ରେ ଆରବିଆଇ ସମସ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆଞ୍ଚଳିକ ଗ୍ରାମୀଣ ବ୍ୟାଙ୍କ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଫାଇନାନ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ) ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସର୍ବ-ଭାରତୀୟ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଏନ୍ବିଏଫ୍ସି ଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବକେୟା ଥିବା ସମସ୍ତ ଅବଧି ଋଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କିସ୍ତି ଦେୟ ଉପରେ ତିନି ମାସର ମୋର୍ଟାଟୋରିୟମ୍ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଭାବରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି । ସୂଚନାଥାଉକି ମେ ମାସରେ, ଆରବିଆଇ ଋଣ ମାରାଟୋରିୟମକୁ ଆହୁରି ୩ ମାସ ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *