‘ମତ୍ସ୍ୟ ସଂପଦ’ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଗ୍ରାମଗୁଡିକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସ୍ତମ୍ଭ ପାଲଟିଛନ୍ତି : ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମତ୍ସ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ‘ମତ୍ସ ସମ୍ପଦ’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାମଗୁଡିକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସ୍ତମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ୍ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିହାରର ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ·ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଗୋପାଲା ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ପିସ୍କିକଲଚର ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଉପକୃତ ହେବେ । ଏହା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଯେ ଆସନ୍ତା ୩-୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଆମର ଉତ୍ପାଦନକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାମଗୁଡିକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସ୍ତମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ ଯାହା ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକୁ ଆହୁରି ସମୃଦ୍ଧ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମଜବୁତ କରିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମତ୍ସ୍ୟ ସଂପଦ ଯୋଜନାର ଡିଜିଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯୋଜନାଗୁଡିକ ପଛରେ ଥିବା ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ଯେ ଆମ ଗ୍ରାମଗୁଡିକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସ୍ତମ୍ଭ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଶତାବ୍ଦୀରେ – ନୀଳ ବିପ୍ଳବ ଅର୍ଥ ମତ୍ସ୍ୟ·ଷ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟ, ଧଳା ବିପ୍ଳବ ଅର୍ଥ ଦୁଗ୍ଧ କାମ, ମିଠା ବିପ୍ଳବର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ । ଏହା ଆମ ଗ୍ରାମକୁ ଆହୁରି ସମୃଦ୍ଧ କରିବ, ସେମାନଙ୍କୁ ମଜବୁତ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ଆଜି ଦେଶର ୨୧ ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ମତ୍ସ୍ୟ ସଂପଦକ ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୪-୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିପାଇଁ ୨୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *