ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଛି ପାକିସ୍ତାନ

ଶ୍ରୀନଗର: କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ଜିହାଦ୍ ଚଳାଉଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅତ୍ୟଧିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ବହୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ନିକଟରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନିର୍ମିିତ ଦୁଇଟି ସିରିଜ୍ ରାଇଫଲ୍ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଗତ ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ କାଶ୍ମୀରରେ ଏମ ସିରିଜର ତିନୋଟି ରାଇଫଲ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ମିଳିତ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଉତ୍ତର କାଶ୍ମୀରର ବାରାମୁଲ୍ଲା ଜିଲ୍ଲାର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଲାଇନ୍ ନିକଟ ଉରିର ଦୁଲାନଜା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳି ଜବତ କରିଛି । ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କାଶ୍ମୀରରେ ଅଧିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା ନିର୍ମିିତ ଏମ୍ ସିରିଜ୍ ରାଇଫଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ କାଶ୍ମୀରରେ ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଛି । ଆଜି ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଉରି ସେକ୍ଟରର ଦୁଲାନଜା ଗ୍ରାମରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ମୂଳର ଦୁଇଟି ଏମ ସିରିଜ୍ ରାଇଫଲ ସହିତ ·ରିଟି ପତ୍ରିକା ଦୁଇଟି ଏମ-ସିରିଜ୍ ରାଇଫଲ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମିଳିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କହିଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ହେଲା ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସୂଚନା ଅଛି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପଠାଯାଉଛି । ବୁଧବାର ଦିନ ଜବାହର ଟନେଲରେ ଥିବା ଏକ ଟ୍ରକରୁ ଏମ- ସିରିଜର ଗୋଟିଏ ରାଇଫଲ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳିଗୋଳା ବର୍ଷଣ କରିବାକୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଏହି ଟ୍ରକରେ ପରିବହନ କରାଯାଉଥିବା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଡିଆଇଜି (ଅନନ୍ତନାଗ) ଅତୁଲ ଗୋଏଲ ଗତକାଲି କହିଥିଲେ, ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏକେ ୪୭ କିମ୍ବା ଏକେ ସିରିଜ୍ ରାଇଫଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଆମେରିକୀୟ ମେଡ୍ ସିରିଜ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ପାଇଁ ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଯେହେତୁ ସେହି ଅସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡରମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରରେ ମାସୁଦ ଅଜହରଙ୍କ ଜ୍ୱାଇଁଙ୍କ ସମେତ ତିନିଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମ ଏମ ସିରିଜ୍ ରାଇଫଲ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ଡିଆଇଜି (ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀର) କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳିର ଉତ୍ସ ହେଉଛି ପାକିସ୍ଥାନ । ଏମ୍ ସିରିଜ୍ ଅସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟତ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ସୂ·ଉଛି ଯେ କାଶ୍ମୀରରେ ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଦ୍ୱାରା ଏହିପରି ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ ପାହାଡରୁ ଭାରତୀୟ ପାଶ୍ୱର୍କୁ ଫୋପାଡି ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ କାଶ୍ମୀରରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଓଭରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କର୍ମ·ରୀ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଲୁ·ଇ ରଖିଛନ୍ତି । ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ପରିବହନ କରି କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାର ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରନ୍ତି । ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସାମଗ୍ରୀ ଏଲ୍ଓସିରୁ କାଶ୍ମୀର ଓ ଜାମ୍ମୁକୁ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ପରିବହନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *