ସାଂସଦ ଓ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୪ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଗଡ଼ିଚାଲିଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସାଂସଦ ଏବଂ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ବି·ରାଧୀନ ହେବା ପାଇଁ ଏକ ପୃଥକ ତଥା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ଗଠନ କରିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ସାଂସଦ, ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୪୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ବି·ରାଧୀନ ଅଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋମବାର ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିବେ । ଆବେଦନକାରୀ ବିକାଶ ସିଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଂସଦ ଏବଂ ବିଧାୟକମାନେ ଗୁରୁତର ଅପରାଧ ମାମଲାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏଥିସହ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଧାରରେ ·ର୍ଜସିଟ୍ ପରେ ସଂସଦ କିମ୍ବା ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ କିମ୍ବା ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ୬ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆମ ପାଖକୁ ଆସିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହା ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ କେତେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ? ଏହି କୋର୍ଟରେ ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ଦାୟୀ ରହିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରିବାକୁ ପଡିବ । କୋର୍ଟ ସହାୟକ ଅର୍ଥାତ୍ ଜଷ୍ଟିସ ବିଜୟ ହାନସରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋର୍ଟ ଗଠନ ଏକ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ, ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ କରିବା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓକିଲମାନଙ୍କୁ ଏ ବାବଦରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ମାମଲା ଯେପି ଲମ୍ବିତ ନହୁଏ । ବିଜୟ ହାଂସରିଆ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସାଂସଦ / ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *