ନିଖୋଜ ୫ ଭାରତୀୟ ଯୁବକଙ୍କୁ ଫେରାଇଲା ପିଏଲଏ

ଇଟାନାଗର: ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଉପର ସୁବାନସିରି ଜିଲ୍ଲାରୁ ନିଖୋଜ ଥିବା ଏହି ୫ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଶନିବାର ଚୀନ୍ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲଏ) ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି ଭାରତୀୟ ସେନା ସୂଚନା ଦେଇଛି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ୫ ଜଣ ଯୁବକ ଅପହରଣ ହେବାର ପ୍ରାୟ ୧୧ ଦିନ ପରେ ଭାରତ ଫେରି ଫେରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଅଞ୍ଜୱା ଜିଲ୍ଲାର କିବିଥୁ ନିକଟ ଦାମାଇରେ ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ଉପର ସୁବାନସିରି ଜିଲ୍ଲାର ୫ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଜାଣତରେ ଏଲ୍ଏସି ପାଶ୍ୱର୍ରେ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ସେନା ହଟଲାଇନରେ ଏଲ୍ଏସି ନିକଟକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ରେ ହଟଲାଇନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲା ଯେ ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ସମସ୍ତ ଔପ·ରିକତା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ ରେ କିବିଟୁରେ ସମସ୍ତ ୫ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ୫ଜଣଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ରେ ରଖାଯିବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *