ସୀମାରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସମରସଜ୍ଜା

ଲଦାଖ : ଲଦାଖସ୍ଥିତ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ରେ ପରିସ୍ଥିତି ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏଲ୍ଏସିର ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଥିବା ଦୁଇ ସେନା ବାହିନୀ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ମେସିନ ବନ୍ଧୁକ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଲଦାଖର ଏଲ୍ଏସିକୁ ନେଇ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଦେଇଛି । ସୀମା ଉପରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ·ଲିଆସୁଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଶନିବାର ଦିନ ଚୁସୁଲରେ ବ୍ରିଗେଡ୍-କମାଣ୍ଡରସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଅଯଥାରେ ରହିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ, ଏଲ୍ଏସିରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ତିକ୍ତ ହୋଇ ରହିଛି । ·ଇନା ଟାଇପ୍ ୧୫ ହାଲୁକା ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଏଏଚ୍୪ ହ୍ୱିଟର୍ ବନ୍ଧୁକ, ଏଚ୍ଜେ-୧୨ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲ୍, ଏନ୍ଏଆର୍-୭୫୧ ହାଲୁକା ମେସିନ୍ ବନ୍ଧୁକ, ଡ-୮୫ ଭାରୀ ମେସିନ୍ ବନ୍ଧୁକ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ମ୍ୟାଟେରିଆଲ୍ ସ୍ନାଇପର ରାଇଫଲ ସହିତ ଭାରତକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛି । ଏଥିସହିତ ଭାରତ ଟି -୯୦ ଭୀଷ୍ମ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ବିଏମପି-୨ କେ ପଦାତିକ ଯୁଦ୍ଧ ଯାନ, ଏମ୍୭୭୭ ଅଲଟ୍ରା ଲାଇଟ୍ ହାୱିଜର୍ ବନ୍ଧୁକ, ସ୍ପାଇକ୍ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲ୍, ନେଗେଭ୍ ଲାଇଟ୍ ମେସିନ୍ ବନ୍ଧୁକ, ଟିଆରଜି ସ୍ନାଇପର ରାଇଫଲ ଏଲ୍ଏସିରେ ଠୁଳ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆକାଶରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଅଛି । ଭାରତର ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁଖୋଇ ୩୦, ମିଗ୍ ୨୯, ମିରାଜ୍ ୨୦୦୦, ଚିନୁକ୍ ଏବଂ ଆପାଚେ ହେଲିକପ୍ଟର ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହିତ ଚୀନ୍ ଏଲ୍ଏସି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସାମରିକ ବେସ ସହିତ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲାୟ ସେ ତିବ୍ଦତର ଉଟାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଏୟାରବେସ୍ ର୍ନିମାଣ କରିଛି ଯାହାକି ଏଲ୍ଏସି ଠାରୁ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *