୧୦ହଜାର ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ଚାଇନା କମ୍ପାନୀର ନଜର

ତାଲିକାରେ ମୋଦି, ନବୀନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପ୍ରକାଶରେ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଜେନହୁଆ ଡାଟା ଇନଫରମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କୋ ଲିମିଟେଡ୍ ନାମକ ଏକ ଶେନଜେନ୍ ଭିତ୍ତିକ କମ୍ପାନୀ ୧୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସଂଗଠନ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀର ଲିଙ୍କ୍ ଚୀନ୍ ସରକାର ଏବଂ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ, କଂଗ୍ରେସର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଏବଂ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ, ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ, କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ, ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ, ସେନା, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନାର ଅତି କମରେ ୧୫ ଜଣ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ, ବିପିନ ସିଂ ରାୱତ, ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବି·ରପତି ଶରଦ ବବଡେ, ଲୋକପାଲ ଜଷ୍ଟିସ ପି ସି ଘୋଷ, କମ୍ପେ୍ଟ୍ରାଲର ତଥା ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ ଜି ସି ମୁର୍ମୁ, ନିପୁନ୍ ମେହେରା, ଅଜୟ ଟ୍ରେହାନ୍, ଶିଳ୍ପପତି ରତନ ଟାଟା ଏବଂ ଗୌତମ ଆଦାନୀଙ୍କ ପରି ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ଭାରତର ବହୁ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର, ବି·ରପତି, ବୈଜ୍ଞାନିକ, ସାମ୍ବାଦିକ, ଅଭିନେତା, କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍, ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚାଇନାର ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ନଜର ରଖିଛି । ଏହାବାଦ୍ ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧ, ଦୁର୍ନୀତି, ଆତଙ୍କବାଦ ତଥା ନିଶା, ସୁନା, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତଥା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଚୋରା ·ଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ·ଇନିଜ୍ ଫାର୍ମ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜେନହୁଆ ·ଇନାର ଗୁପ୍ତଚର, ସାମରିକ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ମଧ୍ୟ କାମ କରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *