ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଢ଼ତାର ସହ ପ୍ରମାଣ ଦେଲେ

ଚାଇନା ତିଆରି କରିଛି କରୋନା ଜୀବାଣୁ

ୱାଶିଂଟନ୍, ୧୫ ।୯ : ଭୟରେ ଆମେରିକାରୁ ପଳାୟନ କରିଥିବା ·ଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ·ଇନାର ଏକ ଲ୍ୟାବରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ସମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଉ ତିନିଜଣ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରମାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଡକ୍ଟର ଲି ମେଙ୍ଗ ୟାନ ନାମକ ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଅଛି । ତେବେ ଚୀନ୍ ସରକାର ଏଭଳି ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ହଂକଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ଲି ମେଙ୍ଗ ୟାନ୍ କରୋନା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବା ଉପରେ ସର୍ବପ୍ରଥମ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଥିଲେ । ସେ ଖୋଲା ପ୍ରବେଶ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ୱେବସାଇଟ୍ ଜେନୋଡୋରେ ଜୀବାଣୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରମାଣ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆଉ ତିନିଜଣ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଲି ମେଙ୍ଗ ୟାନ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି କରୋନାକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଜେନୋମର ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଏହା ଲ୍ୟାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଏହା ମାନବଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଆସିଛି । ଲି ମେଙ୍ଗ ୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରର ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ହେଉଛି ·ଇନାର ଲ୍ୟାବରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କରାଯାଇଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଜୈବିକ ଗୁଣ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଘଟୁଥିବା ଜୀବାଣୁଙ୍କ ପରି ନୁହେଁ । ଲି ମେଙ୍ଗ ୟାନ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ଜେନୋମିକ୍, ଗଠନମୂଳକ, ଚିକିତ୍ସା, ସାହିତ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ପ୍ରମାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଏକାଠି ଚେଷ୍ଟା କରିବା, ତେବେ ଏହା ମୌଳିକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତର ବିରୋଧ କରିବ ଯେ ପ୍ରକୃତିର ଏହି ଜୀବାଣୁ ମଣିଷ ନିକଟକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *