ରାଜସ୍ଥାନର ୨୪୭ ମଣ୍ଡିରେ ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ

ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୬୦୦ରୁ ୭୦୦ କୋଟି କ୍ଷତି

ଜୟପୁର, ୨୧ ।୯ : ସଂସଦରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଟି କୃଷି ବିଲ୍ ବିରୋଧରେ ରାଜସ୍ଥାନର ୨୪୭ ମଣ୍ଡିରେ ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିଜେପି ସରକାର କୃଷି ବିଲ୍ ଉପରେ ୟୁ-ଟର୍ନ ନ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ । ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ ଯୋଗୁଁ ମଣ୍ଡିରେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ରୁ ୭୦୦ କୋଟି କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ମଣ୍ଡିର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମଣ୍ଡିରେ ପାରିବାରିକ ବ୍ୟବସାୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ବହୁ ପିଢ଼ି ଧରି ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ସରକାର ମଣ୍ଡି ବନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଜୀବିକା ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ବଜାରରେ କେବଳ ବ୍ୟବସାୟୀ ନାହାଁନ୍ତି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ବ୍ରୋକର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ·କିରୀ ପାଇଛନ୍ତି । ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପରିବହନକାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ବିଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ସମସ୍ତ ଲୋକ ରାସ୍ତାରେ ଆସିବେ । ଜୟପୁରର ରାଜଧାନୀ ମାଣ୍ଡିରେ ଶସ୍ୟ କର୍ମୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମଧୁସୂଦନ ଗର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ବ୍ୟବସାୟ ଶସ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟରେ ଅଛି ଏବଂ ସେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ୨୫-୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଲ୍ ଆଗତ ହେବା ପରେ ବ୍ୟବସାୟ ଶେଷ ହେବାର ବିପଦ ରହିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ ହେବା ଏବଂ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ହେତୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । କରୋନା କାରଣରୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହିପରି ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହେବା ପରେ ବ୍ୟବସାୟରେ ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *