ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅମ୍ଳଜାନର କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ : ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜୈନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜୈନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଯୋଗାଇ ଦେବେ । ବୁଝାମଣା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେଉଛି । ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥାଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜୈନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅମ୍ଳଜାନର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ୬ରୁ ୭ଦିନ ଅମ୍ଳଜାନ ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି । ତଥାପି ୭ ଦିନର ଷ୍ଟକ୍ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ କିଛି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୭ ଦିନରୁ କମ୍ ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ସତୀନ୍ଦ୍ର ଜେନା କହିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଇସିୟୁ ବେଡ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଜଷ୍ଟିସ୍ ନବୀନ ·ୱଲାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବେଞ୍ଚ ‘ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥ କେୟାର ପ୍ରୋଭାଇଡର୍ସ’ ଆବେଦନ ଉପରେ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି । ଏହି ବେଞ୍ଚ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର, ଡିଜିଏଚଏସ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଥିଲା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା । ବେସରକାରୀ ନର୍ସିଂହୋମ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଜାଣି ନ ପାରି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ, ଭୁଲ ଏବଂ ବେଆଇନ ଭାବେ ପାସ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଆବେଦନପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଗୁରୁତର ଚିକିତ୍ସା ଶଯ୍ୟାଗୁଡିକର ବର୍ତ୍ତମାନର ·ହିଦା-ଯୋଗାଣ ସ୍ଥିତିକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ସହିତ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ନକରି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଆବେଦନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀର ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୧ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ ତଥା ସାମ୍ବିଧାନିକ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଆଇସିୟୁ/ଏଚଡିୟୁରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସ୍ତରର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *