ଭାରତୀୟ ଉପଗ୍ରହ ପରିଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଏକାଧିକଥର ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ଚୀନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୮ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଏକାଧିକ ଥର ଭାରତୀୟ ଉପଗ୍ରହ ପରି·ଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ଆମେରିକାଭିତ୍ତିକ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ·ଇନା ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ (ସିଏଏସଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ୨୦୧୨ରେ, ଇସ୍ରୋର ଜେଟ୍ ପ୍ରପଲସନ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ (ଜେପିଏଲ୍) ଉପରେ ଏକ ନେଟୱାର୍କ ଆଧାରିତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ଯାହା ଜେପିଏଲ୍ ନେଟୱାର୍କ ଉପରେ ଚୀନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ସିଏଏସଆଇ ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ସୂ·ଇ ଦେଇଛି ଯେ, ·ଇନାରେ ଅନେକ କାଉଣ୍ଟର ସ୍ପେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଛି ଯାହା ପ୍ରତିଦ୍ୱ­ୀ ସ୍ପେସ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ଭୂମିରୁ ଜିଓସିଙ୍କ୍ରୋନସ୍ କକ୍ଷପଥ (ଜିଇଓ) ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟୟ ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ·ଇନାର କାଉଣ୍ଟର ସ୍ପେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କୋ-ଅର୍ବିଟାଲ୍ ଉପଗ୍ରହ, ସିଧାସଳଖ ଆରୋହଣ କାଇନେଟିକ୍-କିଲ୍ ଯାନ (ଆଣ୍ଟି-ସାଟେଲାଇଟ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର), ଜାମର ଏବଂ ସାଇବର କ୍ଷମତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବୋଲି ସିଏଏସଆଇ କହିଛିୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ସିଏଏସଆଇ କହିଛି ଯେ, ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ହାସଲ ଏବଂ ବିକାଶ ଜାରି ରଖିଛି , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ଶତ୍ରୁକୁ ଅନ୍ଧ ଏବଂ ବଧିର କରିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍ପେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ଆଇଏସଆରଓ)ର ମୁଖ୍ୟ କେ ଶିବନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ଏକ ନିରନ୍ତର ବିପଦ । କିନ୍ତୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇସ୍ରୋର ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇପାରି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ନେଟୱାର୍କ ଅଛି ଯାହା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସମେତ ସର୍ବସାଧାରଣ ଡୋମେନ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ, ଯାହା ଏହାର ସିଷ୍ଟମକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛି । ଇସ୍ରୋର କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ସେମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କାମ କରୁଥିଲେ ବି ସାଇବର ଆକ୍ରମଣର ଉତ୍ସ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ସାଇବର ଧମକ ଦିଆଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ସେହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ କିଏ ଅଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବାରେ ଆମେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଛୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *