ବଢ଼ୁଛି କୃଷକଙ୍କ କ୍ରୋଧ

0 78

ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସର ଟିୟର ଗ୍ୟାସ୍ ପ୍ରୟୋଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କୃଷି ବିଲ୍କୁ ନେଇ କୃଷକଙ୍କ କ୍ରୋଧ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ·ଷୀମାନେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଏହି ବିଲ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ହରିୟାଣାର ପାନିପଥରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଉଥିବା ·ଷୀଙ୍କ ଉପରେ ହରିୟାଣା ପୋଲିସ ଲୁହବୁହା ଗ୍ୟାସର ଗୋଳା ପ୍ରୟୋଗ କରିଛି । ଏହା ସହ କିଛି ·ଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ବିରୋଧୀ କୃଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ହେଉଛି କୃଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୱାରେଣ୍ଟ ଏବଂ ଏହାକୁ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ । ସେମାନେ ଯାହା ପାଇଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ସେମାନେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ସରକାର ଅଧିକ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଦାନୀ ଏବଂ ଅମ୍ବାନୀ ପାଇଁ ·ଷୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଜମି ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । କୃଷକ ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହି ତିନୋଟି ନିୟମ ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜିପତିମାନେ ·ଷୀଙ୍କ ଫସଲରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଏମଏସସି ଲଗାଇବେ । ଯାହା ଫଳରେ ·ଷୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହେବ । ଆଜି ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ସମଗ୍ର ଦେଶର କୃଷକ ରାସ୍ତାରେ ଯାଇ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରତ କିଷାନ ୟୁନିଅନ ଏବଂ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କିସାନ ସଂଘର୍ଷ ସମନ୍ୱୟ କମିଟି ୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ୍ର ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛି । ଭାରତ କିଷାନ ୟୁନିୟନ୍ର ମୁଖପାତ୍ର ରାକେଶ ଟିକୋତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ କୃଷି ସଂସ୍କାର ବିଲ୍-୨୦୨୦ ବିରୋଧରେ ସାରା ଦେଶରେ କୃଷକମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ । ୟୁପିର କୃଷକମାନେ ନିଜ ନିଜ ଗ୍ରାମ, ସହର ଏବଂ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । କିଷାନ ୟୁନିଅନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ମଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ କିଷାନ ୟୁନିଅନ ଏହି ସଠିକ ଲଢ଼େଇକୁ ପୂରା ଦମ୍ ସହକାରେ ଲଢ଼ିବ । ଯଦି ସରକାର ନିଜ ଜିଦ୍ରେ ଅଟଳ ରହିଛନ୍ତି ତେବେ କୃଷକମାନେ ପଛକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ । ସରକାର ·ଷୀଙ୍କ ପେଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଆମେ କେବେ ସହ୍ୟ କରିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିବା ସହ ଏହି ନିୟମ ସହିତ ସରକାର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ପାନୀରାଜ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଯୋଜନାରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.