ଆମେରିକାର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଖୋଜି ପାଇଲେ କରୋନା ଔଷଧ

୧୦୦% ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି ଦାବି ରଖିଲେ

ୱାଶିଂଟନ୍, ୨୭ ।୯ : ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡାର ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗର ଉପଶମ ପାଇଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ଶତପ୍ରତିଶତ ସଫଳତା ଦେବ । ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡାସ୍ଥିତ ଆଡଭେନ୍ଥେଲଥ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ·ରି ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ମିଶାଇ ଆଇସିଏମ୍ ନାମକ ଏକ ଥେରାପି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି ଥେରାପି ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ୠକ୍ଟଙ୍ଘ୩୫କ୍ଟକ୍ସକ୍ଷବଦ୍ଭୟକ୍ଟ.ମକ୍ଟଜ୍ଞ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ଥେରାପି ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସହିତ ଫୁସଫୁସକୁ ପ୍ରଦାହରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଯ˜ବାନ ହୋଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ନୂତନ ଥେରାପିର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଯଦି ଆଇସିଏମ୍ ଥେରାପି ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ନକରି ଓଉଇଗ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ । ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି କରୋନା ଔଷଧ ମିଳିନାହିଁ ଯାହା ଅତ୍ୟଧିକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ । ଏଥିସହିତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ଡଜନେ କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଟିକା ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ ଯେ ଟିକା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇପାରେ । ତେଣୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଆଡଭେନ୍ଥେଲଥ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଫାର୍ମାସିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କାର୍ଲେଟ୍ ନରଉଡ୍ ୱିଲିୟମ୍ସ ୠକ୍ଟଙ୍ଘ ୩୫କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧ୍ୟୟନ ଫଳାଫଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଆମେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବୁ । କିନ୍ତୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇସିଏମ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥତାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ୯୬.୪ ପ୍ରତିଶତ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏପ୍ରିଲରୁ ଏହି ଥେରାପି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *