ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କୌଣସି ସାଂସଦଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ

0 44

କୋଲକାତା, ୧ ।୧୦ : କରୋନାରେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ଅଙ୍ଗାଡ଼ିଙ୍କ ନିଧନ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ଖାଲିଥିବା ସ୍ଥାନ ପୂରଣ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ତେଣୁ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ବଙ୍ଗଳାର କୌଣସି ସାଂସଦ ରେଳ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନ ପାଇପାରିବେ । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ର ଏକ ଉଚ୍ଚ ଉତ୍ସ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ବଙ୍ଗଳାର ଜଣେ ସାଂସଦଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇପାରେ । କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଙ୍ଗଳାରୁ କେବଳ ଦୁଇଜଣ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି । ରେଳବାଇ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଭାଗ । ପୂର୍ବରୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିରେ ବଙ୍ଗଳାର ୧୮ ଜଣ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି । ରୁପା ଗାଙ୍ଗୁଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଜଣେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଯାହାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶେଷ ହେବ । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବିଜେପି ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସ୍ୱପ୍ନଦାସ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ସହ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ·ହୁଁଛି ଯେ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ନିକଟରେ ବିଜେପି ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି । ବଙ୍ଗଳାରେ ୧୮ ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ଦଳର ସଂଗଠନର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ଭାବରେ ଦାର୍ଜିଲିଂର ସାଂସଦ ରାଜୁ ବିସ୍ତାଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯାଇଛି । ରାଇଗଞ୍ଜର ସାଂସଦ ଦେବଶ୍ରୀ ଚୌଧୁରୀ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ । ମାଲଦା ଉତ୍ତରର ସାଂସଦ ଖାଗେନ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସଭାପତି କରାଯାଇଛି । ବାଲୁରଘାଟର ସାଂସଦ ସୁକାନ୍ତ ମଜୁମଦାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗର ସହ-ଇନ·ର୍ଜ ଅଛନ୍ତି । ହୁଗୁଳି ସାଂସଦ ଲକେଟ୍ ·ଟାର୍ଜୀ ହେଉଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଜେପିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ । ବାରାକପୁରର ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂ ରାଜ୍ୟରେ ଦଳର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଟନ୍ତି । ପୁରୂଲିଆର ସାଂସଦ ଜ୍ୟୋର୍ତିମୟ ସିଂ ମହତୋ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଙ୍ଗଳା ବିଜେପିର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ । ଯୁଭା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଭାବରେ ବିଷ୍ଣୁପୁର ସାଂସଦ ସୋମିତ୍ର ଖାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ମେଦିନୀପୁରର ସାଂସଦ ଦିଲୀପ ଘୋଷ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ରହିଛନ୍ତି । ଅନୁପମଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଚିବ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ମୁକୁଲ ରୟ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଟନ୍ତି । ଉଭୟ ନେତା ଟିଏମସି ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ବଙ୍ଗଳା ବିଧାନସଭାରେ ବିଜୟ ଉପରେ ଦଳ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ କରିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.