୧୩ରୁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଅକ୍ଷରଧାମ ମନ୍ଦିର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୫ ।୧୦ : ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂର ହୋଇଯାଉଛି । ଦିଲ୍ଲୀର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ୱାମିନାରାୟଣ ଅକ୍ଷରଧାମ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ରୁ ଅକ୍ଷରରାମ ମନ୍ଦିର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯିବ । କିନ୍ତୁ କରୋନାକୁ ଦେଖି ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେବଳ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଅପରାହ୍ନ ୫ ଟା ରୁ ୬:୩୦ ମଧ୍ୟରେ ଅକ୍ଷରଧାମ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଭିତରେ ରୁହନ୍ତି ସେମାନେ କେବଳ ରାତି ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖିପାରିବେ । ଅକ୍ଷରକ୍ଷାମ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ମ୍ୟୁଜିକାଲ୍ ଫାଉଣ୍ଟେସନ୍ ଖୋଲା ରହିବ । ତଥାପି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ କଠୋର ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ । ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ମନ୍ଦିରର ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ରରେ ବସିବେ । ତେବେ ଖାଦ୍ୟ କୋର୍ଟ, ଉଦ୍ୟାନ, ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ଉପହାର କେନ୍ଦ୍ର ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ । ଅକ୍ଷରଧାମ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଫାଟକରେ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯିବ ଏବଂ ସେହି ପ୍ରବେଶ ପରେ ହିଁ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *