ପୁଣି ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଝଟକା ଦେଲେ ଟ୍ରମ୍ପ

ୱାଶିଂଟନ୍, ୭ ।୧୦ : ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏଚ୍-୧ ବି ଭିସା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ନୂଆ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍କା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟ ଦେଶର କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଭିସା ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଚ୍-୧ବି ଅଣ-ପ୍ରବାସୀ ହେତୁ ୫୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆମେରିକୀୟ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୩ ରେ ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭୋଟରଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ୮୫,୦୦୦ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଏଚ୍-୧ବି ଭିସା ଦିଆଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ·ଇନାର ବୃତ୍ତିଗତ ଅଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଗୃହ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ କେନ୍ କୁକିନେଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏଚ୍-୧ବି ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଭିସା ମନା କରାଯିବ । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଶ୍ରମ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏଚ୍-୧ବି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୃତ୍ତିଗତ ଭିସା ଥିବା କର୍ମ·ରୀଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଅଦ୍ୟାବଧି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ଯେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏଚ୍-୧ବି ଭିସା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଅନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ·କିରୀ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କେବଳ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ବରଂ ଦରମା ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ । ହୋମେଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ନିୟମରେ କାହାକୁ ୱାର୍କ ଭିସା ଦିଆଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକ ନିଯୁକ୍ତି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ କିଛି ବେତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାନ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ହୋମେଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସୁରକ୍ଷା କହିଛି ଯେ ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ‘ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସାୟ’ର ସଂଜ୍ଞା ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । କାରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭୁଲରେ ସିଷ୍ଟମର ଲାଭ ଉଠାଉଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *