‘କରୋନା ସମୟରେ ବି ଚୀନ ସହ ସୀମାରେ ଦୃଢ ଓ ପରିପକ୍ୱ ଭାବେ ଲଢିଛି ଭାରତ’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, : ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସତ୍ତେ୍ୱ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମାରେ ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଢତା ଏ ପରିପକ୍ୱତା ସହ ସାମ୍ନା କରିଛି । ପ୍ୟାରିସର ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ନିକଟରେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଆତଙ୍କବାଦଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ବିପଦକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବୈଦେଶିକ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୌଳିକତା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ଆକାରରେ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମାନ ଅଣ-ପାରମ୍ପାରିକ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଆଜିର ସଂଗ୍ରାମ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ‘ରାଜନୈତିକ-ଧାର୍ମିକ ଆଦର୍ଶ’ ବିରୋଧରେ ହେଉଛି । ପାକିସ୍ଥାନରୁ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଆତଙ୍କବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏହାର ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ ନିରନ୍ତର ସଜାଗ ରହିଛି । ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଗସ୍ତ ପରେ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ପ୍ୟାରିସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ବୈଦେଶିକ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୁରନ୍ତ ଆହ୍ୱାନ ଆମକୁ ସୀମା ରଣନୀତିକ ଲକ୍ଷ୍ୟରୁ ବାଧା ଦେଇନାହିଁ, ବିଶେଷ କରି ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆମେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହ ଏକ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ପରିପକ୍ୱ ଢାଞ୍ଚା ପାଇବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *