କାର୍ତ୍ତିକରେ ବିଷ୍ଣୁ ଓ ତୁଳସୀ ପୂଜାର ମହତ୍ତ୍ୱ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ପୂଜା ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ । କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଯମରାଜ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, ଏବଂ ହଠାତ୍ ଆସୁଥିବା ସଙ୍କଟ ସମାପ୍ତ ହୁଏ ।
କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ·ରିପାଖରେ କଦଳୀ ପତ୍ର ସହିତ ଏକ ସୁନ୍ଦର ମଣ୍ଡପଟେ ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ତୁଳସୀରେ ଲାଲ୍ ଓଢ଼ଣୀ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଏଥିସହ ଚୁଡ଼ି, ବିନ୍ଦି, ଅତଳା, ସିନ୍ଦୁର୍ ଇତ୍ୟାଦି ଚଢ଼ାନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ପାଣି, ଘିଅ, ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ । ଅକ୍ଷତ, ରୋଲି ଏବଂ ଦୁବରେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ତୁମର ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ରହିବ ।
ଆଗାମୀ ୩୦ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ସକାଳେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ତୁମେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଚନ୍ଦନ ତିଳକ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । ହଳଦିଆ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ । ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜିତିବେ । କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ, ସକାଳେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ, ପରିଷ୍କାର କପଡା ପିନ୍ଧି ତୁଳସୀ ମୂଳେ ଘିଅ ଏବଂ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ‘ଓଁ ନମୋଃ ଭଗବତେ ନାରାୟଣାୟ’ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ସମୟରେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ୫ ଥର ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିବ ।
କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଳସୀ ଗଛର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଦିନ ତୁଳସୀ ମୂଳେ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । ତୁଳସୀ ·ରିପାଖରେ ଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ମଧ୍ୟ ସଫା ରଖନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ପତିପତ୍ନୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ରହିବ ।
କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ସ୍ନାନ ପାଣିରେ ଟିକିଏ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଢ଼ାଳି ସେଥିରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ । ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଘିଅ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ବେସନ ଲଡୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜେ କିଛି ପ୍ରସାଦ ନିଅନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।
ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁ ଜୀଙ୍କର ମନ୍ତ୍ର ୧୦୮ ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ । ଏହି ମନ୍ତ୍ରଟି ହେଉଛି – ‘ଓମ୍ ନମୋଃ ଭଗବତେ ନାରାୟଣାୟ’ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।
ସମଗ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୩୦ ଦିନ ପାଇଁ, ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ, ତୁଳସୀ ସହ କଦଳୀ ଗଛ ନିକଟରେ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କଦଳୀ ସହିତ ତୁଳସୀ ଗଛରେ ହଳଦୀ ଲେପ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁମର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ମଜବୁତ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *