୧୨ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚତମ ଶିଖର ଛୁଇଁଲା ମାନୁଫାକଚରିଂ ପିଏମ୍ଆଇ

0 74

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ସଙ୍କଟରେ ଅର୍ଥନୀତି ଭୁଶୁଡ଼ିବା ପରେ ଏବେ ଅନେକ ଖୁସି ଖବର ଆସୁଛି । ଅକ୍ଟୋବରରେ ଭାରତର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ରୟ ପରି·ଳକଙ୍କ ସୂଚକାଙ୍କ (ପିଏମ୍ଆଇ) ୫୮.୯ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୦୦୮ ପରଠାରୁ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ରେକର୍ଡ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୮ ରେ ଏହା ୫୬.୮ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଆଇଏଚ୍ଏସ୍ ମାର୍କେଟିଂ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ବିକ୍ରିରେ ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଉତ୍ପାଦନରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । କରୋନା ଲକଡାଉନ କୋହଳ ହେବା ପରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି । ତଥାପି କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବାରୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ·ପରେ ରହିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବରର ଉତ୍ପାଦନ ପିଏମ୍ଆଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୯ ବର୍ଷର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଥିଲା । ପିଏମ୍ଆଇ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସାଢ଼େ ଆଠ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ମାସ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦନ (ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ର) କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବେଶ୍ ଭଲ ରହିଛି । ଆଇଏଛ୍ଏସ୍ ମାର୍କେଟ ଇଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ରୟ ମ୍ୟାନେଜର୍ସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (ପିଏମ୍ଆଇ) ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଦ୍ରବ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପରି·ଳିତ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ଉପଭୋକ୍ତା ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସାମଗ୍ରୀରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଭଲ ଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଅକ୍ଟୋବରରେ କରୋନା ଲକଡାଉନ୍ କୋହଳ ହେବା ଏବଂ ବଜାର ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ହେତୁ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସେହିଭଳି ବିକ୍ରୟ ବୃଦ୍ଧି ହାର ୨୦୦୮ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ହୋଇଛି । ନୂତନ ରପ୍ତାନି ଅର୍ଡର ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.