ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଚୀନକୁ ଘେରିବାକୁ ଯୋଜନା

ମାଲାବାର ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ

ବିଶାଖାପାଟନମ୍ : ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଚୀନ୍ ସହ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଉପକୂଳରେ ମାଲାବାର ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏଥିସହ ୧୨ଟି କ୍ୱାଡ୍ ଦେଶ ସହ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ବାର୍ଷିକ ନୌସେନା ଡ୍ରିଲ ମାଲାବାର ଅଭ୍ୟାସରେ କ୍ୱାଡ ଦେଶ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି । ଭାରତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରି ଚୀନ୍ୁ ଏକ ଶକ୍ତ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲା । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଲାବାର ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସର ୨୪ ତମ ସଂସ୍କରଣ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୩ରୁ୬ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ରୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା, ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ନୌସେନା, ଜାପାନ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ବଳ ଏବଂ ରୟାଲ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ନୌସେନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଆରବ ସାଗରରେ ଡ୍ରିଲ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କରାଯିବ । ମାଲବାର ସିରିଜ୍ ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ ୧୯୯୨ରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଅଭ୍ୟାସ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଜାପାନ ନୌସେନା ୨୦୧୫ରେ ମାଲାବାରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା । ଏହି ୨୦୨୦ ସଂସ୍କରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଳିତ ସାମୁଦ୍ରିକ ବ୍ୟାୟାମରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଅଂଶଗ୍ରହଣର ସାକ୍ଷୀ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *