ସାମ୍ବାଦିକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ନିନ୍ଦା

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ : ଅମିତ୍ ଶାହା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବୁଧବାର ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି ସଂପାଦକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ଅଭିଯୋଗରେ ତାଙ୍କ ଘରୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ଘଟଣାକୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିପବ୍ଲିକ ଟିଭି ବିରୁଦ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶକ୍ତିର ଅପବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଥାତ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ଏହା ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଉଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଜି ସକାଳେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ଘର ପୋଲିସର ବ୍ୟାପକ ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପୋଲିସ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ତାଙ୍କୁ ହେପାଜତକୁ ନେଇଥିଲା ଓ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା । ସେପଟେ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇନାହିଁ । ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଠେଲି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଘର ବନ୍ଦ କରି ରଖାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ବାମ ହାତରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ହାତରେ ଥିବା ଆଘାତରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନକୁ “ଆକ୍ରୋଶମୂଳକ’ ବୋଲି କରିଛି । ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଘରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛି । ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଜେପି ନଡା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭିର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ କିପରି ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଏହା କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମାନସିକତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି । ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକତାର ନୀତି ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ଝଟକା ।
କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରେସ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ । ଏହା ପ୍ରେସ୍ ସହିତ ଉଚିତ ବ୍ୟବହାର ନୁହେଁ ।
ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ମୁକ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଆଜି ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଛିଡ଼ା ହେଉନାହାନ୍ତି ଅର୍ଥାତ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଶଳକ୍ରମେ ଫାସିବାଦକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ହୁଏତ ତାଙ୍କର ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ଘୃଣା କରିପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ନୀରବ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଦମନକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି । ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟାର୍ଗେଟରେ ରୁହନ୍ତି ତେବେ କିଏ କହିବ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *