କରୋନା ପାଇଁ କିଲର କମ୍ବିନେସନ୍

ଥଣ୍ଡା, ପ୍ରଦୂଷଣ ଓ ପର୍ବପର୍ବାଣୀର ଭିଡ଼ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘାତକ ହେଉଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୫ ।୧୧ : ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡବଲ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବଂ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଚାଲିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଥଣ୍ଡା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ତିନି ଗୁଣ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । କୋଭିଡ -୧୯କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ଥଣ୍ଡା ପାଗ, ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ଭିଡ଼ କରୋନା ପାଇଁ ଘାତକ ମିଶ୍ରଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ମହାମାରୀକୁ ବ୍ୟାପିବା ବନ୍ଦ କରିବା ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହା ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ସର୍ବାଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା । କରୋନା ପୁଣିଥରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୬ ହଜାର ୮୪୨ ନୂତନ କରୋନା ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି, ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ରେକର୍ଡ ଅଟେ । ଏଥି ସହିତ ରାଜଧାନୀରେ କରୋନାରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ଛଅ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ସମୁଦାୟ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ହଜାର ୭୦୩ ରେ ପହଞ୍ôଚଛି । ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ଦେଶରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ବୃଦ୍ଧିର ଗତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ରୋଗ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଆକାଶରେ ଧୂଆଁର କଳା ମେଘ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣସ୍ତର ସହିତ ବଢ଼ୁଥିବା ଶୀତ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଉଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପ୍ରଦୂଷଣ ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *