ଏହା ମୋର ଶେଷ ନିର୍ବାଚନ : ନୀତିଶ୍

0 57

ପାଟନା, ୫ ।୧୧ : ବିହାରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ର·ରର ଶେଷ ଦିନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ତାଙ୍କର ଶେଷ ନିର୍ବାଚନ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ପୂର୍ଣ୍ଣିୟାରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ନିର୍ବାଚନର ଶେଷ ଦିନ ଏବଂ ଏହାର ପରଦିନ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି । ଏହା ମୋର ଶେଷ ନିର୍ବାଚନ । ସବୁ ଠିକ୍ ଅଛି ଯାହା ଭଲ ଭାବରେ ଶେଷ ହୁଏ । ସୂଚନାଥାଉକି ନୀତୀଶ କୁମାର ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ­ିତା କରିଥିଲେ । ସେ ନାଳନ୍ଦାର ହର୍ନୌତ୍ରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱ­ନ୍ଦିତା କରିଥିଲେ । ନୀତୀଶ କୁମାର ଏଠାରୁ ·ରିଥର ପ୍ରତିଦ୍ୱ­ନ୍ଦିତା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୧୯୭୭ ଏବଂ ୧୯୮୦ ରେ ହାରିଥିବାବେଳେ ୧୯୮୫ ଏବଂ ୧୯୯୫ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିଥିଲେ ।
୨୦୦୪ରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ତାଙ୍କର ଶେଷ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ­ିତା କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ନାଲନ୍ଦାରୁ ବିଜୟଲାଭ କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ନୀତୀଶ କୁମାର କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ­ିତା କରିନାହାଁନ୍ତି । ନୀତୀଶ କୁମାର ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ବିହାର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ସେ ବିହାର ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ବୋର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ କାମ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଜୟପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣ, ରାମ ମନୋହର ଲୋହିଆଙ୍କ ପରି ନେତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ରାଜନୀତିରେ ପୋଖତ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ନୀତୀଶ କୁମାର ୬ଥର ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୦୪ ପରେ ସେ କଦାପି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ­ିତା କରିନଥିଲେ । ନାଲନ୍ଦାରୁ ସାଂସଦ ଥିବା ନୀତୀଶ କୁମାର ନଭେମ୍ବର ୨୦୦୫ରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏନଡିଏ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ସାଂସଦ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ବିହାର ବିଧାନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ନୀତୀଶ କୁମାର ଗତ ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷମତାରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଜନତା ଦଲ୍ ୟୁନାଇଟେଡ୍ (ଜେଡିୟୁ)ର ଜଣେ ଷ୍ଟଲୱାର୍ଟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.