ସାଉଦି ଆରବ-ପାକିସ୍ତାନ ଦୋସ୍ତିରେ ଦରାର!

ଇସଲାମାବାଦ୍ : ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ମଧ୍ୟରେ କାଶ୍ମୀରରେ ମତଭେଦ ଏବଂ ଗଭୀରତା ଆହୁରି ଗଭୀର ହେବା ପରି ମନେ ହେଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେଶି କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛନ୍ତି । କୁରେଶୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରେ ରାଗିଯାଇ ସାଉଦିଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସେନା ମୁଖ୍ୟ କାମାର ବାଜୱାଙ୍କୁ ପଠାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ସାଉଦି ଆରବକୁ ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । ପାକିସ୍ତାନର ଅଗ୍ରଣୀ ଖବରକାଗଜ ‘ଦି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନ’ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସାଉଦି ଆରବର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଉତ୍ସରୁ ୠଣ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ୧୨ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ରହିବ । ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତି ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଶିଖରରେ ଅଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଉଦି ପାଇଁ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟଦାୟକ ହେବ । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସାଉଦି ଆରବର ଋଣର ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ଅବଧି ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସରକାର ଏହି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି କିସ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତି ଏକ ଦୁର୍ଗତି ଦେଇ ଗତି କରୁଥିଲା ଏବଂ ଦେୟ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରାୟ ୬.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦେଇଥିଲା । ଏହା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଡିଫଲ୍ଟରରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଏହା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୋପନୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ । ତେବେ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ପାକିସ୍ତାନ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାର ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *